Sprzedawanie domu – jak przygotować nieruchomość?

Inwestowanie w nieruchomości to jeden z najpewniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów lokowania kapitału. Nic zatem dziwnego, że handel nieruchomościami od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Znalezienie więc w krótkim czasie kupca chcącego kupić dom nie powinno stanowić problemu, ale często wiąże się to z zaniżaniem proponowanej przez właściciela za niego kwoty. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby podnieść wartość mieszkania – na przykład odpowiednia aranżacja wnętrza. Jak przygotować dom do sprzedaży?

Pierwsze wrażenie

Nie ulega wątpliwości, że wygląd i stan nieruchomości to jedne z kluczowych cech, które wpływają na to, czy potencjalny kupiec stanie się nabywcą naszego domu. Dlatego planując jego sprzedaż, warto na początku zainwestować w przeprowadzenie koniecznych napraw zarówno wewnątrz – jak na przykład odmalowanie ścian, wymienienie pękniętych kafelków albo wymiana zniszczonych kurków w łazience- jak i na zewnątrz. Konieczne jest bowiem zadbanie o stan ogrodzenia, elewacji, a przede wszystkim zadaszenia. Zniszczony dach wymagający naprawy najskuteczniej bowiem zniechęca klientów do zakupu domu.

Kuchnia i łazienka, czyli kluczowe pomieszczenia

Według profesjonalistów, którzy od lat zajmują się pośrednictwem nieruchomości, to właśnie kuchnia i łazienka są najważniejszymi pomieszczeniami w domu, ponieważ to przez pryzmat ich wizerunku klienci oceniają stan oraz funkcjonalność całego budynku. Dlatego warto nie tylko zadbać o ich odpowiedni stan techniczny i czystość, lecz także tak zmienić ich aranżację, aby prezentowały się jak najlepiej. W tym celu można na przykład pomalować ściany kuchni na ciepłe, jasne kolory, które kojarzą się z ciepłą, rodzinną atmosferą.

Przed oględzinami kupca

Zastosowanie kilku zabiegów w aranżacji domu przed spotkaniem z potencjalnym kupcem znacząco wpłynie na zbudowanie pozytywnego wizerunku nieruchomości, a co za tym idzie, przyczyni się do podjęcia decyzji o jej zakupie.

Ważną kwestią jest depersonalizacja wnętrza. Według specjalistów najszybciej sprzedają się te domy, w których widać, że ktoś mieszka – na przykład poprzez znajdujące się w łazience ręczniki – ale ich wnętrze nie pozwala określić charakteru właściciela. Dlatego przed oględzinami należy schować wszystkie rodzinne zdjęcia i pamiątki, znajdujące się na półkach.

Korzystne może okazać się także wizualne powiększenie przestrzeni. W tym celu warto zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczeń (odsłonięcie okien i zapalenie światła).

Jak twierdzą specjaliści, zapach wnętrza także znacząco wpływa na odczucia kupców. Najlepiej, aby dom pachniał świeżo upieczonym ciastem i pastą do mycia podłogi, gdyż są to wonie, które kojarzą się z porządkiem oraz rodzinnym ciepłem.

Jeżeli potrzebujesz pomocy profesjonalistów od sprzedaży nieruchomości sprawdź: http://galeriakoszalin.pl