Gdzie zamieszkać nad morzem czy w górach?

Niejednokrotnie zastanawialiśmy się gdzie najlepiej byłoby zamieszkać gdybyśmy tylko mieli możliwość wyboru takiego miejsca. Jakie argumenty przemawiają nad mieszkaniem nad morzem a jakie nad zamieszkaniem w górach?

Nad Bałtykiem- dla spragnionych słońca

Polski Bałtyk nie należy do ciepłych mórz. Za to potrafi złagodzić klimat w porównaniu do obszarów Polski położonych daleko od morze. Lata nad Bałtykiem nie są najczęściej bardzo gorące lub gorących dni jest niewiele. Zimy również są łagodne bez siarczystych mrozów. To co wyróżnia mieszkanie nad morzem od innych części naszego kraju to przede wszystkim miejscowości turystyczne w szczycie letniego sezonu. Mieszkając nad morzem możemy poczuć się jak byśmy byli wiecznie na wakacjach. Tysiące osób przebywających nad samym morzem w wakacje może również stać się męczące. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być zamieszkanie w pewnej odległości od morza, ale na tyle blisko by można było w każdej chwili pojechać na nadmorski spacer.

Góry- dla miłośników pięknych widoków

Polskie góry z naciskiem na Tatry to kwintesencja pięknych widoków i niepowtarzalnych górskich krajobrazów. Amatorzy takich okolic będą się czuli wniebowzięci mogąc mieć takie widoki na wyciągnięcie ręki. Z mieszkaniem w górach wiążą się jednak również pewne niedogodności. Podczas śnieżnych zim możemy mieć problem z dojazdem do naszego domu, gdyż drogi nawet te odśnieżane mogą stać się niebezpieczne gdy służby nie nadążają z odśnieżaniem. Temperatury jakie mamy w zimie są również często niższe niż te do których jesteśmy przyzwyczajeni w innych częściach kraju. Podobnie jest z okresem utrzymywania się zimy- w terenach górskich będzie on z pewnością dłuższy niż na nizinach czy też nad morzem. Te utrudnienia łatwo mogą nam zrekompensować tysiące kilometrów górskich szlaków nie tylko po Polskiej stronie, ale również u naszych południowych sąsiadów.

Może coś pomiędzy?

Polska jest krajem bardzo zróżnicowanym geograficznie więc oferuje nam do zamieszkania znacznie więcej niż morze i góry. Także Dolny Śląsk czy też Mazury pełne jezior mogą być ciekawą alternatywą dla morza i gór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.